uk
caret_down
phone-call
БРОНЮВАННЯ
menu

Правила утримання коней

Хороший догляд за конем є основою задоволення цієї благородної тварини та її власника. Які ж існують методи та процедури догляду за кіньми? Переважно це регулярне чищення гриви, купання, випас і годування відповідним кормом, огляд у ветеринара тощо. Ми підготували для вас найважливіші факти, які слід знати, якщо ви є власником коня чи плануєте його придбати.

 

 1. Способи утримання коней
 2. Годівля коней
 3. Вигул та випас коней
 4. Гігієна та здоров'я коня
 5. Місце для утримання коней
 6. Вартість утримання коня
 7. Утримання коней в кінній школі

Перш ніж зайнятися розведенням коней, обов’язково подбайте про те, щоб була можливість комплексно доглядати за ними. Умови перебування позначаться на їхньому зовнішньому вигляді та здоров’ї, це також безпосередньо вплине на ефективність вашого бізнесу. Обов’язково дотримуйтеся головних правил, щоб поголів’я виросло здоровим, а ви – могли отримати бажаний дохід.

Догляд за кіньми передбачає необхідність:

 • створити відповідні умови для проживання коней: побудувати стайню й забезпечити місця, де тварини будуть вигулюватися);
 • підібрати правильний корм і спланувати режим годування;
 • проводити чистку тварин і підковувати їх;
 • забезпечити професійний ветеринарний контроль.

Утримання коней.

Способи утримання коней

Коні можуть утримуватися різними методами. Вони залежать від клімату й особливостей конкретної місцевості, бажаної мети й фінансової спроможності власника. 
Якщо ви бажаєте влаштовувати прогулянки верхи, то не обов’язково створювати велику ферму – в цьому не буде потреби. Якщо ж ви плануєте вирощувати племінних і породистих жеребців, будьте готові вкласти більше грошей і надати оптимальні умови для утримання.

Системи утримання

Можна виділити три основні системи, за якими утримують коней. Ми розкажемо про кожну з них.

Табунна система

Коней утримують в умовах, які за змогою наближені до природних. Завдяки цьому витрати на утримання зменшуються, а поголів’я збільшується швидше. Коней ділять на кілька груп залежно від статі й віку. Наприклад, серед них – жеребці, холості та вагітні кобили.

Реалізувати цю систему на практиці найкраще у степовій і гірській місцевості. Взимку тварин потрібно підгодовувати: розміщувати сіно біля місця, де стоїть табун.Також пам’ятайте, що коней потрібно буде захистити від вітру, забезпечивши відповідне місце.

Стаєнна система

Тварин утримують у стайнях, які спеціально облаштовані для цього. Коли потрібно вигулювати тварин або влаштувати для них тренування, їх виводять на пасовища чи відокремлені майданчики.

Змішана система утримання

Вона передбачає поєднання двох попередніх способів утримання. Коли надворі – тепло, коні перебувають просто неба, а вже взимку їх утримують у стайні. Змішана система найкраще підходить для ферм, де значна кількість тварин.

Годівля коней.

Особливості утримання та годівлі коней 

Оригінальна натуральна їжа для коней – це трава, овес і сіно. Однак у сучасних умовах коні живуть доволі у неприродному середовищі й, таким чином, люди переймають роль природи. Тому вибір правильної їжі – як за якістю, так і за кількістю – відповідальне завдання. Для цих тварин, як і для людини, важлива різноманітність раціону. 

Збалансоване харчування

Воно повинне містити правильне співвідношення різних інгредієнтів, таких як вода, білки, клітковина, вуглеводні, жири та мінерали. Важливо також пам’ятати, що взимку кінь потребує достатньо енергії, щоб підтримувати температуру тіла. Тому в цю холодну пору рекомендується давати тваринам необмежену кількість сіна, що містить волокна. 

Сьогодні комбікорм також високопоживний. До нього належать: овес, ячмінь, жито, кукурудза, просо, насіння льону, а також горох, квасоля та соя. Лляне насіння покращує шерсть – вона стає більш м’якою та блискучою, а овес постачає коням необхідні поживні речовини. Час від часу буде доцільним збагатити раціон кормом для тварин, наприклад молоком, яйцями чи сиром. Для достатньої кількості мінеральних речовин можна додати добавки, такі як вапняковий корм, кам’яна сіль або різні вітаміни та мінеральні суміші.

Харчування коней.

Коні зазвичай їдять 30 кг їжі на день. Однак помірні споживачі швидше приймають їжу в менших дозах. Тому краще годувати коня тричі на день та дотримуватися розкладу. Тварина пам’ятає час і місце, де отримує їжу, – бажано поважати цю звичку. У будь-якому випадку, якщо ви вирішили змінити раціон тварини, його потрібно змінювати поступово, щоб травна система звикла до нових раціонів корму.

Також важливо пам’ятати про достатню кількість води. Кінь споживає в середньому 20-50 літрів на день, залежно від пори року, температури та віку тварини. Ця кількість становить приблизно 5% її живої маси. Тому власнику необхідно забезпечити коню постійний доступ до достатньої кількості води. 

Основна вимога при годуванні коней концентрованими кормами – чистота. Старі та запилені корми завжди мають меншу енергетичну цінність. Також існує правило не турбувати коня при годуванні чи невдовзі після. Під час процедури збільшується приплив крові до м’язів, при цьому знижується активність травного тракту. Якщо у коня не вистачає часу на поїдання, він також може проковтнути їжу, що не пережовується – а це потім може позначитися на його самопочутті.

Прогулянки на конях.

Вигул і випас коней 

У звичайній природі кінь постійно бродить і пасеться. При цьому він щодня долає великі відстані, тому для свого раціону може вибирати різні види трав і рослин. Через постійно мінливі вимоги до коней, їхнє годування значно змінилося. Коням потрібно багато руху. Для цього потрібно 20-50 м2 загону для дорослого коня й 0,5 га пасовища для випасу. 

Коні люблять пастися і взагалі проводять час у широко відкритих просторах. Однак щоб оцінити потенціал кормових пасовищ для задоволення поживних потреб, слід знати типову поведінку коней на випасі. Для пасовища потрібні тривалі випаси для повного або майже повного задоволення харчових потреб коня. Це має сенс, якщо врахувати загальні енергетичні потреби тварини та той факт, що трави пасовища можуть містити 50-80% води.

Утримання та догляд за поні.

У середньому коні пасуться приблизно 70% часу. Отже, якщо вони мають 24-годинний доступ до пасовища, то проводитимуть там до 17 годин. Однак на час випасу впливатиме ряд факторів: 

 • час, присвячений випасу, зменшується при суворій погоді (холодній чи спекотній);
 • збільшення доступності кормових пасовищ;
 • перебування на самоті;
 • моменти, коли турбують мухи чи інші комахи. 

Загалом час випасу обернено пропорційний якості та кількості кормових пасовищ. Тобто кінь витратить менше часу на випас на пишному весняному пасовищі, у порівнянні з сухим пасовищем середнього та пізнього літа з меншою доступністю кормів.

Коли коней утримують у стійлах і годують вільним вибором сіна, вони витрачають аналогічну кількість часу на їжу. Звичайно, більш характерним є те, що лошаки годуються двічі протягом 24-х годин: за цих обставин час споживання становить лише близько 15% від цього періоду.

Правила утримання коней: гігієна і здоров'я

Важливо доглядати за конем протягом усього його життя. Його потрібно чистити й купати, зокрема – очищати копита. Також потрібне належне обслуговування упряжі та спеціальне обладнання для коней, відповідний випас і утримання, регулярні відвідування ветеринара, огляд зубів і вакцинація. Якщо дотримуватися всіх основних правил догляду за тваринами, нагородою стануть щасливі та здорові коні. А це – найбільша радість для їхніх власників.

правила утримання коней

Чистка і купання коня 

Чистка шерсті – основа відповідного догляду за конями. Якщо цим нехтувати, то можуть паразитувати кліщі та воші, що дуже небезпечно для коней. Кінь буде нервувати, також можуть лишатися сліди крові. Тому необхідна регулярна чистка щодня. Це не тільки поліпшує зовнішній вигляд коня, але й діє як масаж та допомога в кровопостачанні шкіри та м’язів.

Догляд за кіньми передбачає наявність відповідного обладнання. Поширені засоби для чищення можуть бути різноманітними й охоплюють: спеціальну щітку, губку, гребінець, гачок для копит, масло для копит тощо. Зазвичай ці та інші засоби для чищення коней легко знайти в інтернет-магазинах.

Догляд за копитами

Один із найважливіших заходів із догляду – це чистка копит, її варто проводити не рідше двох разів на день. Перша проводиться при ранковому огляді коня незалежно від того, буде він працювати чи ні, а друга – після приведення його до стайні. Ранковою операцією потрібно видалити з копит солом’яне добриво, а при повторному забрудненні також слід перевірити їхній стан.

Підковування 

Встановлення підкови в наш час є звичайною справою. Вони мають не тільки захисну функцію, але часто також лікувальну. Копита можуть зазнати розриву та деформацій, тому ці уражені частини потрібно часто різати. Спеціальна форма підкови часто може полегшити стан коней під час прогулянки та допомогти їм залікувати ці рани. 

Сьогодні копита розрізняються відповідно до використання коня. Гладкі та легкі підкови особливо підходять для гоночних коней, а для роботи коней підходять міцні та важкі підкови.

Ветеринарні обробки

З метою профілактики може проводитися:

 • вакцинація проти грипу, правця, герпес-вірусу за схемами вакцинації;
 • забір крові, мазки на інфекційний метрит;
 • програма для діагностики гельмінтів, обстеження тощо.

Місце для утримання коней

Щоб оцінити добробут сільськогосподарських тварин, можна дотримуватися таких основних критеріїв:

 1. постійний доступ тварин до води (в ручці, на підставці, на загоні та на пасовищі);
 2. оптимальні розміри приміщення;
 3. правильна вентиляція та освітлення тваринницьких будівель;
 4. правильний збір, зберігання та утилізація гною тощо.

Вимоги до обладнання стайні

Коні – тварини, які потребують багато світла й чистого повітря. Тому конюшня повинна бути високою (3,5-4 м), добре освітленою та гарно провітрюваною. Двері до стайні мають бути чотиричастинні, і щоб верхня частина була відчинена якомога частіше.

Дверні коробки повинні мати 2,2 м висоту та бути не вужчими за 1,3 м. Потрібно, щоб вони відкривалися на 180 градусів зовні. Знизу має бути вентиляційна решітка для видалення відходів із підлоги.

Вимоги до освітлення (співвідношення вікна до підлоги) для старших коней 1:15, а для племінних і молодих коней до 1 року 1:10. Жеребців і кобил старше одного року тримають окремо.

Місце для утримання коней.

У приміщенні для коней повинні бути такі вимоги до мікроклімату:

 • Концентрація вуглекислого газу не має перевищувати 3000 проміле, сірководню – 5 проміле, а аміаку – 20 проміле.
 • Вологість повітря не повинна перевищувати 80%, а рух повітря – 0,3 м/с.
 • Стабільна температура має бути вище 5 °С.

Скільки коштує утримувати коня?

Це дуже індивідуально, адже витрати залежать від того, скільки:

 • грошей піде на те, як облаштуєте конюшню й всі додаткові приміщення для утримання коней;
 • ви витратите на профілактичні та лікувальні процедури;
 • коштуватиме страхування;
 • вартуватиме кінна амуніція й необхідне обладнання тощо.

Утримання коней в кінній школі.

Тобто сьогодні вартість утримання коней залежить не тільки від ціни безпосередньо коня, а й від витрат на його обслуговування та харчування.

Утримання коней в кінній школі

Багато людей все ще вважають, що коні в школі мають «жорстке» життя і що вони перевтомлюються, не доїдають та стають змученими. Це далеко від істини в хорошій школі верхової їзди. Відпочинковий комплекс «Бухта Вікінгів» пишається своїми тваринами та кінним клубом загалом і забезпечує належний догляд за кіньми.

Конная школа Бухта Викингов. 

У нас працює досвідчений кваліфікований персонал, який за усім слідкує. Коли вибираєте школу верхової їзди, варто поїхати та оглянути її – подивитися, який вигляд мають коні, як вони поводяться та поставити питання про них. Команда кінного клубу «Бухти Вікінгів» залюбки продемонструє вам тварин і пояснить, як за ними доглядають. Запрошуємо в гості!
 

ПОДІЛИТИСЬ ЧЕРЕЗ:

boat

Читайте також

Що таке СПА-процедури та що таке SPA (СПА)?Що таке СПА-процедури та що таке SPA (СПА)?

Ви не маєте ідеї, як провести вихідні? Хочете відпочити, щоб одночасно розслабитися й подбати про своє тіло? Візит до SPA – це відмінна ідея добре провести час, доглядаючи за собою. Там ви зможете відпочити зі своїми близькими, друзями чи просто наодинці.

Як правильно організувати кейтеринг для бізнес-заходуЯк правильно організувати кейтеринг для бізнес-заходу

Для організатора конференції дуже важливо, щоб все було професійно підготовлено. Перерва на каву чи обід – важливий елемент такої зустрічі. Вибираючи команду «Бухти Вікінгів», ви орієнтуєтесь на професіоналізм.

Переглянути всі
close

ОПЛАТА ОНЛАЙН

Внесення авансу через систему по попередньому замовленню за телефоном:
+38 067 512 55 55
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ВАС